FRAGMANI İZLE

OYUNCULAR

Ege Aydan Eylül'ün Babası

Ege Aydan, 28 Ekim 1958 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Annesi opera sanatçısı ve oyuncu Emine Sevda Aydan’dır. Yani Kaynanalar dizisinin Tijen'i. Onu o meşhur "niiii niii " nidası ile anımsamamak olmaz. Milli basketbolcu Efe Aydan'ın küçük kardeşidir.

İlk ve orta okulu Ankara’da lise’yi İstanbul’da okudu. Daha sonra sanat eğitimine Bale ile başladı ama hocalarının “boyun çok uzun” demeleri ile baleden vazgeçti.

Ankara Devlet Konservatuarı tiyatro yüksek bölümünden 1977 yılında mezun oldu. Ankara Devlet Tiyatrosun’da görev aldı. 1977'de profesyonel olarak Büyük Tiyatro'da hocalarıyla birlikte başrol oynadı. Devlet Tiyatroları bünyesinde bölgede ve merkezlerde çeşitli oyunlar sahneledi ve oynadı. Halen Devlet Tiyatroları yönetmen kadrosunda görev yapmaktadır.

Bir tane Honda Silver Wing marka gerçek motorsikleti ve oyuncak motosiklet koleksiyonu var.

Ayrıca çocukluğundan bu yana suluboya resim sanatı ile de ilgilenen Ege Aydan, yıllar içinde bu ilgisini geliştirmiş ve profesyonelliğe dönüşmüş. İlk suluboya resim sergisini 1982 yılında Ankara'da açtı. Bugüne kadar 30’a yakın resim sergisi açmıştır. Dikmen, Kavak, Rosato, Primer şaraplarının üzerindeki suluboya resimler de ona ait.

Ege Aydan Tv dizileri arasında ses getiren, Behzat Ç. adlı dizide, Behzat'ın abisi Şevket Ç. olarak oynadı. Diğer oynadığı diziler ise Asmalı Konak, Ömre Bedel, Binbir Gece, Kavak Yelleri, Yaprak Dökümü (2. Sezon), Zincir Bozan, Kısmetim Otel, Hacı, Seni Çok Özledim, Misi, Sil Baştan, Evli ve Çocuklu, Borsa, Sam Yeli, Yalan Dünya, Mağlupların Zaferi, Kara Melek, Baba Evi, Solgun Bir Sarı Gül, Kurtuluş, Gizli Aşk, Küçük Dünya, Beybaba, Kaynanalar, Yarın Artık Bugündür dizilerinde de oynamıştır.

Son Ders: Aşk ve Üniversite, Zincir Bozan, Eve Giden Yol 1914, Asmalı Konak Hayat, Şelale, Hayallerim Suya Düştü (kısa film) 1999, Ağır Roman, İstanbul Kanatlarımın Altında, Yengeç Sepeti ise oynadığı sinema filmleri arasında yer almaktadır.

ONLINE BİLET SEANS BİLGİLERİ COVER YARIŞMASI

DUYURULAR

@EylulMeselesi