FRAGMANI İZLE

OYUNCULAR

Engin Akyürek Tekin (Tek)

Engin Akyürek, 12 Ekim 1981’de Ankara’da dünyaya geldi. Üniversite dahil öğrenim hayatının tamamında Ankara’da yaşadı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü mezunu olan Akyürek lise yıllarından başlayarak önce amatör olarak daha sonra da belediye tiyatrosunda oyunculuk mesleğine de ilk adımlarını attı. Üniversitenin 3. sınıfındayken Türkiye’de ilk kez yapılan Türkiye'nin Yıldızları adlı oyunculuk yarışma programına katıldı. Yarışmada birinci olan Engin Akyürek, profesyonel olarak oyunculuk mesleğine de başlamış oldu.

Yarışmanın hemen sonrasında bir çok teklif alan Engin Akyürek, seyircinin karşısına Türk televizyon tarihinin en önemli projeleri arasında yer alan, Yabancı Damat adlı tv dizisinde Kadir Sadıkoğlu karakteri olarak çıktı. 2004 - 2007 yılları arasında yayınlanan Yabancı Damat, hem çok beğenilen hem de Türkiye ile Yunanistan arasındaki dostluğu pekiştiren bir proje oldu. Başta Yunanistan olmak üzere bir çok ülkede yayınlanan Yabancı Damat, Engin Akyürek’i yurtdışına ilk kez tanıtan ve sevdiren proje oldu.

2006 yılında ise, Zeki Demirkubuz’un Kader adlı sinema filminde rol aldı. Bu filmdeki kısa ama etkili performansıyla o yıl, ÇASOD Umut Vadeden Erkek Oyuncu ve SİYAD’ın Umut Vadeden Genç Sanatçı ödüllerini kazandı.

İkinci televizyon projesi Karayılan, Kurtuluş Savaşı döneminde gerçekten yaşamış bir hikayeden yola çıkılarak hazırlanan o dönemin en büyük televizyon projesiydi. 2007 - 2008 yılları arasında Atv'de yayınlanan Karayılan’da, Akyürek, delifişek cesur genç Nizipli rolünü canlandırdı. Ekran yolculuğu çok uzun sürmeyen Karayılan, Engin Akyürek’in her projesinde ne kadar farklı rolleri başarıyla canlandırabileceğinin ilk işareti oldu.

Mardin’li bir ağanın oğlu Mustafa Bulut. Üvey amcasının kızına delicesine aşık. Ta ki ona olan aşkından, kızı öldürmeye kalkacak kadar.Engin Akyürek, 2009 yılında ise, bu kez Bir Bulut Olsam adlı tv dizisinde Mustafa Bulut karakterini canlandırdı. Seyirci 2 sezon boyunca, bu alışılmadık karakteri büyük bir heyecanla izledi ve çok sevdi.

Engin Akyürek televizyon kariyerinde en son 2010-2012 yılları arasında Fatmagül'ün Suçu Ne? adlı tv dizisinde Kerim Ilgaz karakterini canlandırdı. Hikayesinin barındırdığı dramının içerisinden, doğan büyük bir aşk hikayesiyle milyonlara umut veren ve travma yaşamış bir çok insana da hayata devam etme gücü aşılayan bir proje olan bu iş, Engin Akyürek’in Ortadoğu, Avrupa ülkeleri, Balkanlar hatta USA’e kadar ulaşan bir beğeni seyirci kitlesi kazanmasını sağladı.

En son olarak, “Bi Küçük Eylül Meselesi” adlı filmde başrol oynadı. Seyirciyle buluşmaya hazırlanan bu filmde, Bozcada’da yaşayan, yalnızlığı seçmiş ama mutlu olmayı da öğrenebilmiş aynı zamanda da müthiş bir aşk hikayesinin kahramanı olan Tek (Tekin) adlı karakteri canlandırdı.

Engin Akyürek, şu anda yeni televizyon projesinin hazırlıklarını sürdürmektedir.

ONLINE BİLET SEANS BİLGİLERİ COVER YARIŞMASI

DUYURULAR

@EylulMeselesi